Založ si blog

Ilúzia nadhľadu

Mám rád túto fotografiu. Je totiž plná ľudí.

Obyčajných, všedných, normálnych, priemerných ľudí. Učiteľov, predavačiek, novinárov, bankárov, úradníkov, nezamestnaných. Matiek, otcov, synov, sirôt.

Väčšina z nich by sa v iných situáciách správala tak ako ostatní. Išli by s dobou – s trendom. Alebo s hlavným prúdom, ak chcete.

Ak by sa tí istí ľudia, s tými istými povahovými vlastnosťami, v tom istom postavení a v tom istom veku ocitli napríklad v Československu roku 1948, najskôr by ste ich videli na demonštráciách vítať Gottwalda. A ak by sa tu ocitli o 40 rokov neskôr, tak by pravdepodobne štrngali kľúčmi na námestiach.

A práve títo ľudia sú pravým historickým odkazom fotografie, z ktorej som do tohoto článku tendenčne vystrihol iba mladého muža, ktorý sa pozerá do fotoaparátu. Ako keby sme sa pozerali do zrkadla, však?

Lenže, z nejakého dôvodu sa skoro každý stotožňuje s iným mužom na tej istej fotografii.

Skoro každý má o sebe mienku, že rozumie veciam okolo lepšie ako ostatní. Skoro každý si myslí, že sa v nejakom prípade prikloní na správnu stranu. Skoro každý má pocit, že práve on je v tej lepšej skupine ľudí.

Ale tieto pocity sú väčšinou úplne falošné. Na to, aby sme sa mohli vrhnúť do zákutí modernej propagandy tvoriacej masy, do ktorých možno spadáme aj my, musíme sa od týchto pocitov odbremeniť. Skutočne chápať svet okolo nás a uvedomiť si v ňom úlohu propagandy sa dá iba vtedy, ak si všetci uznáme, že sme obyčajní. Ako ten mladý muž, ktorý sa na nás pozerá.

Budem písať o propagande takej, aká je. Nezáleží totiž na tom, aké myšlienky šíry, kto ju tvorí, alebo na koho cieli. Taktiež nezáleží na tom, či ju nazvete niektorým z moderných eufemizmov ako „PR,“ „strategická komunikácia,“ alebo „marketing.“ Stále to bude propaganda a jediným jej merítkom bude účinnosť.

Taktiež sa budem snažiť robiť overovanie reality minulosti. A to najmä v kontexte slovenskej politiky a na základe verejných dokumentov, ktoré si naši novinári typicky nevšímajú. A stúpnem tým na kurie oko mnohým politikom a iným osobám verejného života.

Tešíte sa so mnou?

Prečo Slováci veria konšpiračným teóriám viac ako ostatní?

11.04.2023

Phoebus cartel, Operácia Berkshire, tajný protokol paktu Molotov-Ribbentrop, plánovanie atentátu na Juliana Assangea (2017), Nespočetné množstvo udalostí z našej politicko-mafiánskej scény 90. rokov, vyhýbanie sa plateniu daní, chodenie za školu tak, aby sa to nedozvedeli rodičia… Tento zoznam je len špičkou ľadovca. Tajné plány a konšpirácie sú totiž [...]

Čo sa píše o Ficovi v tajných amerických dokumentoch?

30.03.2023

Robert Fico v posledných dňoch vyostruje kampaň a odvoláva sa na „návrat suverenity“ do slovenskej politiky. A tak je načase pozrieť sa na to, ako táto suverenita vyzerala, keď ju mal možnosť predviesť. Fico je v politike už veľmi dlho a jeho pôsobenie sa do veľkej miery kryje s rozsahom uniknutých amerických depeší, ktoré sa súhrnne nazývajú [...]

Vznik Najlepšieho Svetového PR

27.03.2023

Udržiavanie a posilňovanie pozície je prirodzenou potrebou impérií. Rovnako prirodzene sa na prvom mieste pomyselného svetového rebríčka tieto impéria striedajú; Po konci storočnej dominancie Veľkej Británie, tiež označovanej ako „Pax Britannica“ a následnom vojnovom období sa vedúcej úlohy ujala iná krajina. Túto pozíciu si však musela vybojovať na viacerých [...]

cirkev, kňaz, biblia, omša, kostol, kresťania, kríž, Kristus, Ježiš

Niekoľko základných škôl v Utahu zakázalo Bibliu kvôli "vulgarite a násiliu"

03.06.2023 20:49

Zákaz prichádza v čase, keď sa konzervatívci v niektorých amerických štátoch usilujú o zákaz výučby o témach, ako sú práva komunity LGBT alebo rasová identita.

Srbsko / Kosovo / KFOR /

EÚ pohrozila Srbsku a Kosovu sankciami, ak nezabránia opakovaniu násilností

03.06.2023 19:45

EÚ vyzvala na urýchlené obnovenie pokoja v severnej časti Kosova, kde koncom mája srbskí militanti počas protestov zaútočili na mierové jednotky NATO.

rasto kuzel linkedin

Manipulácia volieb sa nedeje pri urnách. Odborník: Nové nástroje ovplyvňujú voličov sofistikovanejšie

03.06.2023 19:00

Rusko už voľby ovplyvňovalo v USA aj pri Brexite. Neboli by sme prví.

Eurofighter

Berlín vyzval Čínu, aby zastavila nábor bývalých nemeckých vojenských pilotov. Obáva sa vyzradenia tajomstva NATO

03.06.2023 18:39

Zmienení nemeckí piloti lietali na stíhačkách Eurofighter a zúčastňovali sa na cvičeniach NATO.

propaganda

Kde sa dvaja hádajú, tretí sa niečo dozvie...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 7
Celková čítanosť: 13745x
Priemerná čítanosť článkov: 1964x

Autor blogu

Kategórie