Založ si blog

Kladivo na Fica – intrigy spoza plota na Hviezdoslavovom námestí

Pripomeňme si, aké tajné správy odosielalo veľvyslanectvo USA v Bratislave do svojej domovskej krajiny počas skladania prvej Ficovej vlády v roku 2006:

Slovenská zahraničná politika počas druhej Dzurindovej vlády posledných štyroch rokov extrémne nahrávala záujmom Spojených Štátov. Ak bude koalícia po voľbách 17. Júna vedená Dzurindom, môžeme očakávať kontinuitu. Vláda vedená Smerom ale môže byť problematickejšia.
[…]

Každopádne, budeme musieť pracovať oveľa tvrdšie pri presviedčaní vlády vedenej Smerom o prioritách zahraničnej politiky Spojených Štátov.

[…]

„Zahraničná politka po voľbách: Kontinuita, alebo zmena „Smeru“?“, Autor: veľvyslanec Vallee

Je jasné, že pod vládou vedenou Ficom budeme musieť pracovať tvrdšie a pretláčať naše politiky agresívnejšie ako bolo v minulosti nutné. Vrámci verejnej diplomacie je, samozrejme, najefektívnejšie, ak tieto politiky obhajuje samotná hosťujúca vláda.

[časť textu som úmyselne vynechal, nájdete ho nižšie]

[…]

„SMER – SNS – HZDS – Čo to znamená?“, Autor: veľvyslanec Vallee

Tieto uniknuté dokumenty ukazujú na nehorázny spôsob, akým Spojené Štáty presadzujú svoje záujmy. Prioritou je presvedčiť vládnu garnitúru na Slovensku, aby tieto záujmy vydávala za vlastné a sama obhajovala pred národom a médiami.

Na to využívajú svoje priame kontakty. Potvrdenými a zdokumentovanými sú Valášek, či Káčer, ktorí podľa iných uniknutých dokumentov dokonca poskytovali veľvyslanectvu neverejné informácie zo zákulisia slovenskej politiky. Dôkazy nájdete v linkoch – „(protect)“ za menom vždy znamená, že ide o informátora, ktorého identitu je potrebné v súvislosti s danou informáciou chrániť.

Ale čo ak sa vládu presvedčiť nepodarí? Tak, ako to bolo pri Ficovi v jeho prvej vláde a ako sa to píše v inom utajovanom dokumente, to najskôr skúsia cez blízkych ľudí a rôzne vplyvné osoby:

… Vzhľadom na nedostatok pravidelného osobného kontaktu s premiérom Ficom, využijem iné páky vplyvu – napríklad blízkych Ficovych kolegov ako Ministra Kultúry Maďariča a kľúčové vplyvné osoby, ako bývalého veľvyslanca Káčera – na sprostredkovanie našich odkazov…

Posúvame Slovensko bližšie k „ÁNO“ na Kosovo, 24. október 2008, pôvodný stupeň utajenia: dôverné/CONFIDENTIAL

No a ak ani to nepomôže, nastupujú tzv. hovorcovia tretích strán:

Je jasné, že pod vládou vedenou Ficom budeme musieť pracovať tvrdšie a pretláčať naše politiky agresívnejšie ako bolo v minulosti nutné. Vrámci verejnej diplomacie je, samozrejme, najefektívnejšie, ak tieto politiky obhajuje samotná hosťujúca vláda. V opačnom prípade budeme musieť vyhľadávať hovorcov tretích strán. A viac ťažkej práce budú musieť vykonávať aj zamestnanci veľvyslanectva.

[…]

„SMER – SNS – HZDS – Čo to znamená?“, Autor: veľvyslanec Vallee

a presne to sú rôzne organizácie a známe osoby, ktorých úlohou je pretlačiť konkrétne názory vo verejnom informačnom priestore a tak nepriamo na vládu tlačiť. Odborne sa nazývajú agentmi vplyvu. Čo si predstaviť pod ťažkou prácou zamestnancov veľvyslanectva, to nechám na fantázii čitateľa.

Fica sa im vtedy naozaj v mnohom presvedčiť nepodarilo, čo dokazujú dokumenty, ktoré uvádzam v jednom zo starších blogov. A taktiku, ktorú naši americkí priatelia použili na tak nepohodlnú osobu neskôr, asi rozvádzať nemusím.

Bohužiaľ, k správam, ktoré si v týchto dňoch veľvyslanectvo za plotom vymieňa so svojou domovskou krajinou, nateraz prístup nemáme. A ostáva len predstavovať si, čo sa v nich asi tak môže písať.

Zradený Fico a urazený Mikloš

06.10.2023

Zlý vzťah Roberta Fica a Ivana Mikloša má na svedomí bývalý veľvyslanec USA. Aj takúto pikošku sa dočítate v správach uniknutých z amerických ambasád. Sme uprostred vyjednávacieho obdobia a aj na tomto blogu teda doprajeme hlavným aktérom trochu pokoja. Môžeme sa zatiaľ venovať trochu bulvárnejším témam. Už dávno zabudnutý konflikt, ktorý začal tak, že v roku 2003 [...]

Vylúčenie SMERu zo Strany Európskych Socialistov? Skúste niečo nové…

03.10.2023

Takto presne pred 15 rokmi Strana Európskych Socialistov (PES) reálne pozastavila plné členstvo SMERu na 10 mesiacov (neskôr sa z toho vykľuli dva roky). Dôvodom mala byť Slovenská Národná Strana, s ktorou išiel SMER do koalície. Členstvo bolo pozastavené napriek tomu, že Fico presvedčil Jána Slotu, aby sa verejne dištancoval od nacionalizmu, xenofóbie a verbálnych útokov na [...]

Vzostup najlepšieho svetového PR – Rádio Slobodná Európa

24.07.2023

Spojené Štáty aj Sovietsky Zväz sa (nielen) po 2. svetovej vojne snažili čo najviac rozšíriť a udržať svoj geopoltický vplyv zasahovaním do vnútorných záležitostí krajín po celom svete. A aj keď bol účel rovnaký, v prístupe týchto dvoch veľmocí badať dôležité rozdiely. Okrem ideologických (kapitalizmus vs. komunizmus) a ekonomických (finančná podpora vs [...]

barbie,

Barbieheimer, vojna v Gaze, úmrtia hviezd či Shakira. Google ukázal trendy roka

11.12.2023 23:31

Čo sa týka správ, ľudia okrem vojny tiež najviac vyhľadávali ponorku, ktorá implodovala pri vraku Titaniku.

Heinrich XIII. Reuss

Chystali prevrat, ich spis má 425-tisíc strán. Nemecká prokuratúra obžalovala 27 ľudí

11.12.2023 22:20

Polícia v rozsiahlom prípade vyšetruje celkom 69 ľudí, z ktorých 27 je vo väzbe.

krádež

Vybrali sa vianočný nákup, zaplatiť vyše 1 700 eur „zabudli“. Polícia pátra po dvojici

11.12.2023 21:50

Osoby si naložili nákupné vozíky a predajňu opustili bez zaplatenia popri oddelení ovocia a zeleniny.

Predseda vlády Robert Fico

Fico: Úmrtie advokáta Krivočenka, ktorý zomrel vo väzbe na covid, treba dôkladne vyšetriť

11.12.2023 20:29

Premiér nevylučuje v tejto kauze mimoriadne rokovanie Národnej rady.

propaganda

Kde sa dvaja hádajú, tretí sa niečo dozvie...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 11
Celková čítanosť: 25272x
Priemerná čítanosť článkov: 2297x

Autor blogu

Kategórie