Založ si blog

Nesmieš hovoriť, že som pokrytec!

Čoraz častejšie si môžeme všimnúť zneužívanie istých konceptov ľuďmi, ktorí im vôbec nerozumejú. Jedným z mojich obľúbených je tzv. argument „tu quoque.“

Ide o argument, ktorým sa debatér snaží odvrátiť pozornosť od faktickej stránky argumentu protivníka poukazovaním na jeho pokrytectvo. V takto zjednodušenej forme je naozaj z definície neplatný – pretože pokrytectvo protivníka nemá logický vzťah s pravdivosťou jeho tvrdenia.

Avšak, situácia sa mení akonáhle sa začneme baviť o daných otázkach v širšom kontexte – a to najmä s prihliadnutím na zodpovednosť za vykonané činy. Tu quoque tu naberá obrovský význam, pretože odkrýva neférové dvojité štandardy – špeciálne v dnešnej dobe sankcií a medzinárodných trestných tribunálov, kde si niektorí myslia, že sú výnimoční.

Existujú tri spôsoby použitia tohoto argumentu:

1. Defenzívny

Myslím si, že by som nemal byť súdený, alebo nemal vyvodiť zodpovednosť za daný čin, pretože niekto iný urobil rovnaký, alebo porovnateľný čin a súdený nebol, či žiadna zodpovednosť voči nemu nebola vyvodená.

Tento argument bol použitý viackrát v histórii – špeciálne vrámci procesov zaoberajúcich sa vojnovými zločinmi. Použil ho napríklad Karl Dönitz, nechutne brutálny nemecký námorný taktik. Tvrdil, že jeho skutky sú porovnateľné s činnosťou amerického námorníctva v tzv. „Pacific theatre.“ Tento argument síce nebol oficiálne akceptovaný, ale konkrétne skutky boli v skutočnosti ignorované a nebol za ne odsúdený!

Logika je veľmi podobná právnemu konceptu precedensu. Jediný rozdiel je v tom, že pri precedense musí existovať predchádzajúce explicitné rozhodnutie, pričom vojnové zločiny víťazných/spriatelených strán sa skôr ignorujú.

2. Ofenzívny

Uznávam, že za svoje skutky by som mal byť súdený, alebo by som mal vyvodiť zodpovednosť. Avšak, iba za predpokladu, že iní budú za to isté súdení tiež, alebo vyvodia zodpovednosť.

Logikou v pozadí je princíp erga omnes – právo by malo byť vymáhateľné voči všetkým členom spoločenstva bez rozdielu.

3. Odmietavý

Odmietam sa baviť o svojich skutkoch s tými, ktorí podobné skutky robili, alebo ich neodsúdili u iných. Nemajú žiadne morálne, ale ani iné právo ma vypočúvať, či hodnotiť.

Tento postoj odmieta akúkoľvek diskusiu o akceptovateľnosti daných skutkov s niekým, kto má nekonzistentný hodnotiaci úsudok v zmysle príslovia „najprv si pozametaj pred vlastným vchodom, až potom sa staraj o iných“.

Myslím, že všetky tri spôsoby legitímne poukazujú na neférovú pozíciu, do ktorej sa Vás protivník snaží dostať. To, že sa bagatelizujú novým módnym slovíčkom „whataboutism,“ či „ačohentizmus“ na tom nič nemení.

Prečo Slováci veria konšpiračným teóriám viac ako ostatní?

11.04.2023

Phoebus cartel, Operácia Berkshire, tajný protokol paktu Molotov-Ribbentrop, plánovanie atentátu na Juliana Assangea (2017), Nespočetné množstvo udalostí z našej politicko-mafiánskej scény 90. rokov, vyhýbanie sa plateniu daní, chodenie za školu tak, aby sa to nedozvedeli rodičia… Tento zoznam je len špičkou ľadovca. Tajné plány a konšpirácie sú totiž [...]

Čo sa píše o Ficovi v tajných amerických dokumentoch?

30.03.2023

Robert Fico v posledných dňoch vyostruje kampaň a odvoláva sa na „návrat suverenity“ do slovenskej politiky. A tak je načase pozrieť sa na to, ako táto suverenita vyzerala, keď ju mal možnosť predviesť. Fico je v politike už veľmi dlho a jeho pôsobenie sa do veľkej miery kryje s rozsahom uniknutých amerických depeší, ktoré sa súhrnne nazývajú [...]

Vznik Najlepšieho Svetového PR

27.03.2023

Udržiavanie a posilňovanie pozície je prirodzenou potrebou impérií. Rovnako prirodzene sa na prvom mieste pomyselného svetového rebríčka tieto impéria striedajú; Po konci storočnej dominancie Veľkej Británie, tiež označovanej ako „Pax Britannica“ a následnom vojnovom období sa vedúcej úlohy ujala iná krajina. Túto pozíciu si však musela vybojovať na viacerých [...]

putin

Putinove ciele na Ukrajine? Všetky zlyhali, pripúšťa poslanec vládnej strany

04.06.2023 06:00

„V ktorom z týchto bodov sme dosiahli výsledky? Ani jednom. Navyše niektoré z nich prestali mať akýkoľvek zmysel," hovorí poslanec Putinovho Jednotného Ruska.

šimečka, sulík, pellegrini, fico

Hlas a Republika ohrozujú Smer. Uvidíme súboj dvojičiek? Prepojení sú aj PS a Saska, voliči spájanie nechcú

04.06.2023 06:00

Hitom týchto volieb je aj spájanie strán. Aj keď sa o ňom hovorí mesiace, stranám sa to nedarí a voliči im odkázali jasné nie.

cirkev, kňaz, biblia, omša, kostol, kresťania, kríž, Kristus, Ježiš

Niekoľko základných škôl v Utahu zakázalo Bibliu kvôli "vulgarite a násiliu"

03.06.2023 20:49

Zákaz prichádza v čase, keď sa konzervatívci v niektorých amerických štátoch usilujú o zákaz výučby o témach, ako sú práva komunity LGBT alebo rasová identita.

Srbsko / Kosovo / KFOR /

EÚ pohrozila Srbsku a Kosovu sankciami, ak nezabránia opakovaniu násilností

03.06.2023 19:45

EÚ vyzvala na urýchlené obnovenie pokoja v severnej časti Kosova, kde koncom mája srbskí militanti počas protestov zaútočili na mierové jednotky NATO.

propaganda

Kde sa dvaja hádajú, tretí sa niečo dozvie...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 7
Celková čítanosť: 13749x
Priemerná čítanosť článkov: 1964x

Autor blogu

Kategórie